Domov  /   Nízkoprahový program Rača - Východné  /   Ulice Rače sú naše – zadania č. 1

Ulice Rače sú naše – zadania č. 1

Ulice Rače sú naše – zadania č. 1

Vážení (nielen) mladí (a nielen) Račania a Račianky,

keďže je tu leto a prázdniny, pripravili sme si pre Vás jednu hru. Tá pozostáva celkovo z 18 úloh, ktorých zadanie postupne nájdete na tejto stránke. Ak sa pustíte do ich plnenia, navštívite zaujímavé miesta Rače a dozviete sa viac o jej minulosti i súčasnosti. Ba čo viac, pokiaľ budete svoje odpovede zasielať prostredníctvom tohto FORMULÁRA, budete zaradení do losovania o vecné ceny. Tie budeme odovzdávať na komunitnom podujatí plánovanom na 23. septembra 2018. Za každú správnu odpoveď môžete byť zaradení do losovania zvlášť, a teda pokiaľ absolvujete všetkých 18 úloh, Vaša mailová adresa bude mať vyššiu šanci zvíťaziť.

Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky, kontaktujte nás prosím na petra (zavináč) mladezulice.sk alebo na 0940 522 428.

Zadanie č.1
Milí pátrači,  vedeli ste,  že v kostole sv. Filipa a Jakuba bola zriadená krypta ? Nikto však nevie, kto je v nej  pochovaný. Podľa  dostupného zápisu  vo farskej kronike sa uvádza, že posledným pochovaným v krypte kostola bol farár Karol Kadecký,  táto informácia nie je však potvrdená.  V areáli kostola sa nachádzajú drevené lavičky, odkiaľ sa môžete kochať pohľadom na kamenný kríž. Skúste sa na neho pozrieť a napísať do google formulára mená a rok, ktoré sú na kríži spomenuté. Tiež pridajte názov ulice, kde sa kostol nachádza.

Zadanie č.2
Milí hádači, v Rači  na Alstrovej ulici sa nachádza krásny evanjelický kostol,  ktorý vôbec nemusel stáť na mieste, kde stojí dnes. Pôvodne mal stáť na mieste dvoch pustých urbariálnych domov. Pozemok však bol veľmi vlhký a staviteľ vypočítal, že upravenie pozemku na stavbu prekročí rozpočet samotnej stavby. Na zásah seniorálneho inšpektora Pavla Škultétyho dostali račianski obyvatelia možnosť vybrať si nový pozemok na stavbu kostola a 4. augusta 1834 sa rozhodli pre terajšie miesto. Na hlavnom vchode kostola sa nachádzajú dve tabule, jedna je venovaná evanjelickému zboru v Rači, ktorý kostol opravil. Na ľavej strane sa nachádza druhá tabuľa, na ktorej je odkaz. Dokážete rozlúštiť a preložiť do slovenčiny, čo je na nej napísané a v akom jazyku. Svoju správnu odpoveď zapíšte do online google formulára.

Zadanie č.3.
Milí pátrači, ako sa budete prechádzať po Alstrovej ulici, na pravej strane nájdete  budovu v tvare L. Budova má názov Kúria A. Hlinku. Konečnú podobu získala v 18. storočí.  Na budove sa nachádza nádherný kamenný erb. Skúste sa zapozerať na erb a napísať do online google formulára, čo sa nachádza na erbe (2 veci).

Zadanie č.4
Milí pátrači, určite si pamätáte, keď ste ako malí spolu s rodičmi chodili obdivovať historické vlaky do Areálu rušňového depa v Bratislave – Východné Rendéz. Priestory rušňového depa sú významnú technickou pamiatkou a jediný zachovaný ucelený areál historickej parnej trakcie na Slovensku so sociálnym zázemím. Dnes sa vás pýtame v Areáli sa nachádza Rušeň, na ktorom je číslo (doplňte správnu odpoveď).

Zadanie č.5
Obecný dom bol postavený v roku (doplňte do textu rok) na mieste pôvodnej Erdodiovskej kaplnky, ktorá bola súčasťou koloničovej kúrie. Objekt spočiatku slúžil ako obecný dom a po roku 1945 sa stal sídlom (doplňte do textu miesto). Zaujímavosťou je, že v roku 1956 v ňom bola zriadená obvodná pôrodnica, ktorú koncom 60 -tych rokov vystriedalo obvodné zdravotné stredisko a lekáreň. Neskôr tu sídlila verejná bezpečnosť a polícia.  Trúfnete si doplniť do textu dve správne odpovede a spolu s otázkou koľko oblúkov má táto nádherná budova   napísať do online google formulára.

Zadanie č. 6
Milí pátrači, pozeráte sa na barokovú budovu Barónsky dom z 2. polovice 18. storočia priechodového typu. V dostupných písomných prameňoch sú záznamy o tom, že tam býval barón Névery, ktorý zapožičal bez nárokov na úrok 1000 zlatých na opravu katolíckej školy po požiari v roku 1862. Ďalej sa spomína dobročinnosť pani barónky a podobne. Na budove sa nachádza veľký erb, čo naznačuje, že patrila (doplňte komu). Poriadne si pozrite spomínaný erb a skúste sa zahrať na detektíva, akému slávnemu šľachtickému rodu erb patril svoju odpoveď zapíšte do online google formulára.

Ďalšie aktivity zverejníme 28.7.2018.

Táto aktivita sa realizuje aj vďaka podpore Mestskej časti Bratislava – Rača. Ďakujeme


44299965 //-->