Len nedávno sme vyšli s novým projektom – celým komplexom blogových článok, ktoré sa týkali pilierovej témy – digitálna bezpečnosť. Naším cieľom bolo doštudovať mladých ľudí tak, aby sa vyhli zbytočným problémom, ktoré súvisia s nástrahami na internete.
Vždy bolo naším cieľom pomáhať mladým ľuďom a doštudovať ich v kľúčových témach. Keďže žijeme v modernej dobe a všetci z nás už majú sociálne siete a trávia na internete hodiny denne, rozhodli sme sa venovať práve tejto oblasti. Mnohí si totiž ani neuvedomujú, aké rôzne nástrahy na nás môžu čakať. Týka sa to všetkých vekových kategórií.
Preto sme sa rozhodli vysvetliť základné pojmy, to, čo ťa môže na internete ohroziť, ale hlavne, ako tomu predísť. V prípade, že sa s nejakým nebezpečenstvom na internete aj stretneš ťa naučíme, ako ho zvládnuť a ako s ním bojovať. Hlavu hore, všetko sa dá riešiť a my vieme, ako. Ty sa to teraz môžeš naučiť všetko dôležité o týchto kľúčových témach a šíriť to ďalej.
Akým témam sme sa venovali?
V našom projekte sme sa venovali nasledujúcim témam, na ktoré sme spracovali blogové články a reels videá na sociálnych sieťach:
- Overovanie informácií alebo ako sa nenechať nachytať
- Pravda vs. mýtus: Ako odhaliť hoaxy a nájsť pravdu?
- Ako komunikovať s ľuďmi, ktorí veria hoaxom? Poznáme odpoveď!
- Ako funguje algoritmus na sociálnych sieťach? Toto sú najdôležitejšie fakty
- Umelá inteligencia: Jej používanie a najčastejšie riziká
- Trollovia, boti, konšpirácie, dezinformácie: Čo tieto pojmy znamenajú?
- Takto spoznáte obťažovanie! Ako sa mu brániť?
- Stalking, kyberšikana, nenávistné komentáre – ako sa chrániť a ako reagovať?
Všetko máme zhrnuté v reels videách
Nechce sa ti čítať naše blog články? Ani nemusíš! Každú tému máme zhrnutú v krátkych reels videách, ktoré si môžeš pozrieť na našich sociálnych sieťach. Samozrejme, články sú rozsiahlejšie a nájdeš v nich viac dôležitých informácií, no ak potrebuješ zhrnutie k danej téme, vieš, kde ho môžeš hľadať. Nezabudni tieto videá zdieľať aj na svojich sociálnych sieťach a medzi svojimi kamošmi a príbuznými. Je dôležité, aby o týchto témach vedeli ľudia čo najviac a ty vieš tomu teraz dopomôcť. Nájsť nás môžeš na Facebooku a Instagrame.
Realizovali sme tri workshopy
Pre tých, ktorí mali väčší záujem dozvedieť sa o danej téme v rámci bezpečnostnej digitalizácie viac sme pripravili aj workshopy. A musíme uznať, že sme sami nečakali tak veľký záujem. To nás samozrejme veľmi teší. Je to dôkazom toho, že mladí ľudia sa aj v dnešnej modernej a uponáhľanej dobe zaujímajú o bezpečnosť na internete a chcú sa vyhnúť nástrahám. Realizovali sme tieto tri workshopy, počas ktorých sa ľudia naučili viac o danej téme a mohli sa podeliť aj so svojimi skúsenosťami.
Realizovali sme tieto tri worshopy:
- Nauč sa tvoriť videá na sociálne siete (pod vedením Logiscool Slovensko)
- Ako reagovať na obťažovanie na sociálnych sieťach (pod vedením Cyber4Kids)
- Hoaxy a dezinformácie (pod vedením Cyber4Kids)
Témy, ktoré je dôležité šíriť ďalej
Tieto témy by však nemali ostať len medzi mladými ľuďmi. Mali by sa šíriť a zdieľať aj medzi rodičmi a žiakmi. Preto sme sa rozhodli náš projekt Bezpečnosť v digitalizácii posunúť o úroveň vyššie a zdieľať ho aj našim spriateleným školám. Tieto témy by sa mali rozoberať, nakoľko na internete nám hrozí čoraz viac nástrah.
*Tento projekt podporilo PDCS cez Program Digitálneho Aktivizmu, podporeného Google.org. Hlavný koordinátor: TechSoup Europe.